Aktualności

Muzyka kościelna UPJP2 - nowy kierunek o profilu praktycznym

19.03.2021
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Kierunek Muzyka kościelna prowadzony na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, to studia o profilu praktycznym. Trwają one trzy lata (poziom licencjacki) i kończą się egzaminem dyplomowym, polegającym na przygotowaniu muzyki wykonywanej w trakcie liturgii oraz na obronie pracy dyplomowej. Od drugiego roku studiów istnieje możliwość indywidualnego wyboru przedmiotów specjalnościowych, wśród których znajdują się m.in.: śpiew gregoriański, kompozycja liturgiczna, dyrygentura chóralna i improwizacja, tak aby każdy student mógł skoncentrować się na tym aspekcie muzycznej animacji liturgicznej, który jest mu szczególnie bliski.

Ponadto nasi studenci będą mogli brać udział w licznych i zróżnicowanych praktykach zawodowych. Należą do nich: praktyki organowe (służące doskonaleniu literatury, akompaniamentu liturgicznego, sztuki registracji, strojenia i konserwacji instrumentu), praktyki chóralne (niezbędne do dyrygowania i prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych), a także praktyki ogólnomuzyczne i liturgiczne. Dopełnieniem praktyk będą wyjazdy studyjne, liczne możliwości koncertowania, nauka edytorstwa muzycznego i pracy z archiwaliami. Zajęcia praktyczne możliwe będą dzięki porozumieniom zawartym z krakowskimi kościołami, w których znajdują się najbardziej interesujące instrumenty organowe, a także z licznymi instytucjami kultury, takimi jak: Filharmonia Krakowska, Opera Krakowska i chórami: Krakowskim Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, Chórem Uniwersytetu Rolniczego, Chórem Akademii im. Frycza Modrzewskiego, Chórem Polskiego Radia, Górecki Chamber Choir oraz Chórem Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W celu zapoznania się z pracą nad muzykaliami zawarliśmy umowy z Archiwum Kapituły Katedralnej w Krakowie oraz z Archiwum na Jasnej Górze. Wspólną liturgię przeżywać będziemy systematycznie w Opactwie Tynieckim.

Szeroka oferta studiowania i odbywania praktyk pozwala na dokonywanie indywidualnych wyborów ścieżki muzycznego rozwoju oraz stwarza możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami zajmującymi się na co dzień muzyką liturgiczną i posiadającymi znaczące doświadczenie w tej dziedzinie.

Myśląc o potrzebach zgromadzeń zakonnych, w których liturgia i związana z nią muzyka stanowią jeden z podstawowych elementów formacji i duchowości, przygotowaliśmy także ofertę edukacyjną, kierowaną w sposób szczególny do osób konsekrowanych.

Po ukończeniu studiów ich absolwent będzie przygotowany m.in. do podjęcia pracy organisty, prowadzenia chóru i innych zespołów muzycznych, w tym scholi liturgicznej lub gregoriańskiej, prowadzenia śpiewu Liturgii Godzin, a także komponowania i opracowywania śpiewów kościelnych.

Egzamin wstępny, sprawdzający predyspozycje muzyczne kandydatów odbędzie się we wrześniu 2021 roku.

Serdecznie zapraszamy!!!

Pliki do pobrania
Muzyka kościelna UPJP2 897.31KB [ .pdf ]

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano