Podyplomowe Studia z Monodii Liturgicznej

doskonalący

POZIOM POLSKIEJ RAMY KWALIFIKACJI

CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW
Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z genezą, historią i rozwojem monodii liturgicznej (zwłaszcza zachodniej tradycji) ze szczególnym uwzględnieniem śpiewu gregoriańskiego w duchu najnowszych badań semiologii gregoriańskiej.

Podyplomowe Studia z Monodii Liturgicznej dają niepowtarzalną okazję do spotkania najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie w Europie (m.in. Alberto Turco, Juan Carlos Asensio Palacios, Gionata Brusa, Johannes Berchmans Göschl, Marco Gozzi, Thomas Forrest Kelly, o. dr Dominik Jurczak OP, o. Bernard Sawicki OSB i wielu innych). Podczas każdego zjazdu odbywają się wykłady, a także ćwiczenia z danego zagadnienia. Można w ten sposób nabyć niezbędną wiedzę teoretyczną potrzebną dla prawidłowego rozumienia tej muzyki oraz praktykę w śpiewaniu i prowadzeniu scholi gregoriańskiej.

Każdy zjazd kończy się Mszą Świętą (albo nieszporami) w języku łacińskim, podczas której uczestnicy kursu mają możliwość wykonać i sami poprowadzić śpiewy przygotowane podczas ćwiczeń. Daje to możliwość zapoznania się w praktyce z miejscem i znaczeniem tych śpiewów w Liturgii, a przede wszystkim jest źródłem przeżyć estetycznych i duchowych.

NAZWA JEDNOSTKI PROWADZĄCEJ STUDIA
Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
31-002 Kraków, ul. Kanonicza 9/202

dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII
monodia@upjp2.edu.pl
tel. 504 615 391

KIEROWNIK STUDIÓW
dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII
susi.ferfoglia@upjp2.edu.pl

KRYTERIA KWALIFIKACJI
Wymagania wstępne:

• dyplom licencjacki lub magisterski,
  • znajomość czytania nut głosem,
  • doświadczenie śpiewacze (chór, schola, solista).

Przesłuchania weryfikacyjne:

• nagranie wybranego utworu z następujących wydań śpiewu gregoriańskiego: Graduale Triplex lub Graduale Novum (I i II tom) lub Graduale Simplex lub Aniphonale Romanum lub Antiphonale Monasticum.

WARUNKI PRZYJĘCIA NA STUDIA

• Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się na stronie www.irk.upjp2.edu.pl i postępuje zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w IRK.
  • Na studia podyplomowe może być przyjęta osoba posiadająca co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, potwierdzone dyplomem ukończenia studiów.
  • Osoby niebędące obywatelami polskimi mogą podejmować i odbywać studia podyplomowe według zasad określonych we właściwych przepisach.

WYMAGANE DOKUMENTY
Kandydat na studia podyplomowe składa w sekretariacie studiów następujące dokumenty:

• wydrukowane podanie o przyjęcie na studia wygenerowane z konta kandydata w IRK opatrzone jego własnoręcznym podpisem,
  • odpis dyplomu magisterskiego lub licencjackiego, lub kserokopia dyplomu (oryginał do wglądu) lub uwierzytelniona notarialnie kopia,
  • dowód osobisty lub paszport do wglądu,
  • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej,
  • w przypadku osób zakonnych – zgodę przełożonych, w przypadku osób duchownych – zgodę własnego ordynariusza.

TERMIN ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA STUDIÓW

OPŁATY
2200 zł/semestr: SUMA: 8800 zł

WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW
Warunek uzyskania świadectwa ukończenia studiów: zaliczenie wszystkich przedmiotów oraz egzamin dyplomowy, składający się z dwóch części:
– Część teoretyczna: praca pisemna,
– Część praktyczna: zaśpiewanie i dyrygowanie wybranego utworu.