Prof. dr hab. Wiesław Delimat gościem Kurmangazy Kazakh National Conservatory 21 II 2024

wieslaw_delimat_w_kazachstanie_2024-1280.png

21 lutego 2024 roku władze Narodowego Konserwatorium Kurmangazy w Kazachstanie powitały gościa honorowego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – prof. dr. hab. Wiesława Delimata, organistę, dyrygenta i kierownika Katedry Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Prof. W. Delimat po raz pierwszy gościł w uczelni muzycznej w Kazachstanie. Na spotkaniu administrację Konserwatorium reprezentowali Galiya Begembetova, prorektor ds. działalności naukowej, twórczej i współpracy międzynarodowej, dziekani wszystkich wydziałów oraz Damir Urazymbetov, kierownik Działu Międzynarodowego.

Podczas spotkania z profesorem Konserwatorium Gabitem Nesipbayevem, zasłużonym artystą Kazachstanu i dziekanami wydziałów dyskutowano o sztuce organowej w Kazachstanie i różnicach w metodach nauczania w Konserwatorium i na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, o roli organów w muzyce kościelnej kościołów katolickich. W spotkaniu wziął udział także były rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stefan Krawczyński.

Po części oficjalnej profesor W. Delimat poprowadził w Wielkiej Sali Koncertowej im. E. Rakhmadiyeva kurs mistrzowski pt. „Rola organisty w wykonawstwie muzyki sakralnej J.S. Bacha” dla studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych, poprzedzony krótkim wykładem na temat kantat Bacha. Po przeprowadzonym kursie był czas na indywidualne rozmowy ze studentami Konserwatorium.