Aktualności
Profesor wizytujący Dalibor Miklavčič z Akademii Muzycznej w Ljubljanie (Słowenia) na UPJPII
Już po raz drugi w Instytucie Muzyki Kościelnej, studenci beda mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach prowadzoncyh przez profesora wizytującego. W tym roku bedzie nim Dalibor Miklavčič z Akademii Muzycznej w Ljubljanie (Słowenia). Prof. Miklavčič będzie prowadził zajecia z improwizacji organowej.
Dalibor Miklavčič studiował grę na organach i kompozycję w Wiedniu (MDW), a następnie specjalizował się w muzyce dawnej u Lorenzo Ghielmi w Mediolanie (AIMA). Gra na organach, fortepianie, klawesynie, a zwłaszcza na pedalflügel (w Europie: D, A, I, F, CZ, SK, DK, S, N, UK, B, NL, Lux, CH, RUS, E, H, PL, ROM, LV, HR, etc.), Azji i USA; jego nagrania i koncerty spotkały się z uznaniem międzynarodowej prasy.
Dalibor Miklavčič był profesorem organów i improwizacji na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu (Austria) w latach 2006–2009 oraz na Akademii Muzycznej Uniwersytetu w Lublanie (nieprzerwanie od 2007 roku). Od 2000 roku do dziś pełni funkcję organisty i profesora w archidiecezjalnym Instytucie św. Stanisława Kostki w Lublanie. Z pasją bada północnoniemiecką muzykę barokową, improwizację i Pedalflügel/Piano-pédalier. W ostatnich latach przygotował swoją innowacyjną metodę improwizacji klawiszowej (dla organistów, pianistów i klawesynistów) dla Uniwersytetu w Lublanie.
Kursy mistrzowskie i wykłady na zaproszenie: Londyn-Royal College, Kopenhaga-RDAM, Oslo-NMH, Budapeszt-Franz Liszt Music Academy, Wiedeń-MDW i MUK Universities, Madryt-ESMRS, Göteborg-Music Academy, Graz-KUG, Lubeka-Music University, etc. Poza uniwersytetami prowadził zajęcia letnie w 15 krajach europejskich (następca Haralda Vogela: Fränkische Orgelakademie/Niemcy) i był członkiem jury (Bach-Wettbewerb an der Bachorgel, Arnstadt itp.).
Przez kilka lat Dalibor był założycielem i prezesem Słoweńskiego Towarzystwa Organowego, obecnie jest odpowiedzialnym konsultantem organowym archidiecezji Lublany i zaprojektował około 30 nowych organów (wśród których kopie Z. Hildebrandt 2007 i Cavaillé-Coll 2008 zyskały międzynarodową sławę), jednocześnie czyniąc muzykę organową dość popularną w swoim kraju dzięki ponad 100 audycjom w krajowym Radiu Słowenia.