Zajęcia z profesorem wizytującym Gionatą Brusą

gionata_brusa_-_wyklady_w_krakowie_2023-1280.jpg

W roku akademickim 2023/24 w Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie organizowane są zajęcia „Podstawy opisywania rękopisów średniowiecznych”. Zajęcia prowadzi prof. wizytujący Gionata Brusa, który pracuje w projekcie „Corpus monodicum” w Institut für Musikforschung na Uniwersytecie w Würzburgu.

Zajęcia odbywają się przez cały rok akademicki regularnie online, ale w tygodniu miedzy 13 a 18 listopada prof. Brusa gościł w Krakowie na UPJPII. W tym czasie zajęcia praktyczne nad rękopisami odbywały się w różnych archiwach Krakowa: w Archiwum i Bibliotece Krakowskiej Kapituły Katedralnej, w Archiwum oo. Karmelitów na Piasku, oo. Dominikanów, ss. Klarysek, oo. Bernardynów oraz w Oddziale Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej. Dzięki uprzejmości wyżej wymienionych instytucji mogliśmy wejść do każdego z archiwów i wraz ze studentami, słuchaczami Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej, jak również z zainteresowanymi gośćmi z innych uczelni (KUL i UJ) poznawać w jaki sposób opisywać i katalogować liturgiczne księgi epoki średniowiecza.

Jesteśmy wdzięczni za udostępnienie cennych rękopisów i mamy nadzieję, że zachwyt nad tym, co widzieliśmy i czego słuchaliśmy, zmieni się w konkretne działania i badania bogatej spuścizny średniowiecznej Polski.